Budowanie marki osobistej – od czego zacząć, a czego lepiej unikać?

budowanie marki osobistej

Po co budować swoją markę osobistą? Takie pytania stawiała sobie z pewnością niejedna osoba na początku swojej drogi zawodowej lub w momencie, gdy jej kariera utknęła w martwym punkcie. Proces budowania marki osobistej nie jest ani szybki, ani łatwy, dlatego wielu może kwestionować jego sens. Tymczasem w obecnym świecie ciężko wyróżnić się na tle konkurencji bez wykreowania świadomego wizerunku. Nie zapominajmy także o tym, że konsumenci przywiązują się do człowieka, nie do produktu. Stworzenie silnej marki osobistej zwiększa prawdopodobieństwo, że klient powróci, by skorzystać z naszych usług.

Na czym polega tworzenie silnej marki osobistej?

Personal branding, marka osobista budowana jest na podstawie trzech głównych filarów. Należą do nich:

  • kompetencje – by móc w ogóle planować budowę swojej marki, musisz posiadać niezbędne ku temu umiejętności, wiedzę oraz doświadczenie. Jeśli dopiero startujemy, ciężko o ten ostatni element, ale bez wiedzy i umiejętności nie będziemy w stanie przekonać swoich klientów, by nam zaufali i nie stworzymy autentycznej marki osobistej.
  • reputacja – jeśli chcemy zbudować markę eksperta, nic nie przekona naszych potencjalnych kontrahentów bardziej, niż rzetelne opinie zadowolonych klientów. Oprócz posiadanych kompetencji ważne jest także zaufanie, pokładane w nas przez klientów i sposób, w jaki nas odbierają.
  • rozpoznawalność – posiadanie marki osobistej oznacza także, że nasza działalność jest przypisywana nam, a nie komuś innemu.

Strategia budowania marki osobistej — od czego zacząć?

Tworzenie strategii marki osobistej powinno rozpoczynać od jej gruntownego zaplanowania. W pierwszej kolejności zastanów się, jakie są Twoje najsilniejsze atuty i mocne strony, które chciałbyś szczególnie wyeksponować. Nie staraj się zaprezentować jako ekspert od wszystkiego – takie działanie może odnieść skutek odwrotny od zamierzonego. Zamiast tego skoncentruj się na jednej dziedzinie, w której czujesz się najpewniej.

Następnym krokiem tworzenia marki osobistej jest określenie grupy docelowej. Zastanów się, do kogo chcesz trafić i jaki komunikat chcesz im przekazać. Od tego będą w dużej mierze zależały dalsze działania marketingowe, a także kanały komunikacji. W dzisiejszych czasach nie sposób przecenić rolę obecności w mediach społecznościowych. Regularne publikowanie w social media treści związanych z Twoją dziedziną (i nie tylko) pomoże w budowaniu wizerunku eksperta. Umożliwia także stworzyć osobistą więź z odbiorcą i pokazać się z innej strony – jako człowieka, a nie instytucję.

Nie wahaj się prosić o referencje. Nic nie przekonuje bardziej w budowaniu skutecznej marki niż świadectwa zadowolonych klientów.

Często błędy w budowaniu personal branding

Budowanie własnej marki to proces długotrwały i trudny, dlatego błędy popełnione na samym początku mogą mieć długofalowe skutki. Warto ich uniknąć, by nie torpedować własnych planów.

  • brak unikatowej marki osobistej – bez przemyślanej koncepcji, Twoje działania i wizerunek będą sprawiały wrażenie chaotycznych. Kopiując treści swoich konkurentów, zginiesz w tłumie podobnych sobie firm
  • brak szczerości – udawanie kogoś innego, niż jesteś w rzeczywistości, to największa przeszkoda podczas budowania autentycznej marki. Jeśli zachowujesz się w sposób nienaturalny lub wygłaszasz opinie, w które nie wierzysz, odbiorcy szybko wyczują fałsz i stracą do Ciebie zaufanie
  • brak profesjonalizmu – spójność marki osobistej jest ważna, dlatego zwracaj uwagę na treści publikowane w social media. Warto pokazać się od czasu do czasu z bardziej „ludzkiej” strony, jednak sprawy bardzo prywatne (typu imprezy rodzinne, urlop itp.) lub pokazujące nas w złym świetle to błąd, który może nas wiele kosztować. W pierwszej kolejności skupmy się na naszych odbiorcach i jakie treści są atrakcyjne dla naszej grupy docelowej.