Dlaczego warto doceniać pracowników i jak to robić?

docenianie pracowników

Dopiero od niedawna w Polsce zaczęto obchodzić Dzień Doceniania Pracownika. Jak to przeważnie bywa przy okazji świąt tego typu, pojawiają się głosy, że warto doceniać pracowników każdego dnia, a nie tylko raz w roku. Docenianie pracowników ma duże znaczenie, jeśli chodzi o zaangażowanie pracowników i ich wewnętrzną motywację. Jakie formy doceniania są najskuteczniejsze? Jak stworzyć w firmie kulturę doceniania?

Dlaczego warto doceniać pracowników?

Badania przeprowadzanie w różnych firmach wskazują jednoznacznie — docenianie pracowników wpływa bezpośrednio na poziom zaangażowania pracowników i tym samym wydajność ich pracy. Poczucie docenienia i satysfakcja z wykonanej pracy motywuje do dalszej pracy i solidnego przykładania się do wykonywanych obowiązków. Docenianie pracowników prowadzi również do pobudzenia ich kreatywności i bardziej produktywnej pracy. Strategia doceniania pracownika przyczynia się także do mniejszej rotacji. Pracownicy doceniają pochwałę i czują się bardziej związani emocjonalnie oraz lojalni wobec firmy.

Strategia doceniania pracowników – jakie formy doceniania są najskuteczniejsze?

Wiemy już, z jakich powodów pracowników warto doceniać. Jednak jak wykazały badania, często menedżerowie nie wiedzą do końca, jak pokazać pracownikom, że doceniają ich wkład w rozwój firmy.

Docenienie codziennej pracy

Wiele osób czeka z udzieleniem pozytywnej informacji zwrotnej na specjalne okazje. Tymczasem w budowaniu kultury doceniania bardzo skuteczne są codzienne, drobne gesty, udzielane na bieżąco, jak podziękowanie za pomoc, karteczka z miłą wiadomością przyklejona do monitora współpracownika. Regularne docenianie pracowników i udzielane na bieżąco pochwały wypadają o wiele bardziej szczerze i naturalnie niż utarte formułki podczas oficjalnych spotkań.

Różne formy uznania pracownika

Nie tylko sam fakt doceniania pracowników się liczy, ale i jego forma ma znaczenie. Strategia doceniania pracowników powinna być uzależniona od tego, jaka metoda działa najlepiej na daną osobę. Nie należy także się ograniczać do jednej i tej samej techniki. Finansowe docenienie pracownika warto przeplatać z niematerialnymi sposobami wyrażania uznania pracownika jak indywidualne rozmowy, publiczne wystąpienia i pochwały czy różnego rodzaju wyróżnienia (np. pracownik roku).

Budowanie kultury miejsc pracy

Nie tylko menadżer docenia pracownika, również współpracownicy mogą wzajemnie się chwalić i doceniać efekty swojej pracy. Sprzyja to wzajemnej motywacji pracowników i zacieśniania poczucia koleżeństwa.