Dress code biznesowy – jak ubrać się do pracy, by wyglądać profesjonalnie?

dress code biznesowy

Znane przysłowie głosi: „Jak cię widzą, tak cię piszą”. Zasada ta sprawdza się nie tylko w życiu codziennym, ale i w pracy. Chociaż oczywiście liczą się przede wszystkim nasze umiejętności i wiedza, to dopełnić nasz wizerunek, ubierając się profesjonalnie. Pomóc w tym może znajomość zasad biznesowego dress code. Czym charakteryzuje się styl biznesowy? Czym różni się formalny strój biznesowy od stylu smart casual? Zapraszamy do lektury.

Czym jest biznesowy dress code?

Samo pojęcie „dress code”, pochodzące z języka angielskiego, oznacza zbiór obowiązujących zasad ubierania, w zależności od okazji. Business dress code z kolei definiuje konkretnie strój obowiązujący w miejscu pracy, często zależny od pełnionego stanowiska. Poszczególne rodzaje stroju biznesowego różnią się różnymi niuansami, ale podstawowe reguły pozostają bez zmian. Odpowiedni strój biznesowy to taki, który jest elegancki, najlepiej w stonowanych kolorach. Najlepiej postawić na ograniczoną paletę barw, w maksymalnie trzech kolorach. Jednocześnie ubranie biznesowe powinno być dobrej jakości, czyli wykonane z tkanin dobrego gatunku i odpowiednio skrojone.

Czym różnią się nawzajem rodzaje dress code?

Moda biznesowa dzieli się jeszcze na kilka podtypów. Dress code biznesowy najczęściej dzielimy na 3 rodzaje:

Business Attire/Business Formal

Najbardziej oficjalna wersja, czyli strój biznesowy formalny. Reguły ubioru są ściśle określone i nie dopuszcza się odstępstw. Dotyczy przede wszystkim osób na najwyższych stanowiskach jak prezesi firm, politycy, a także prawników i dyplomatów, czy reprezentantów firmy na formalnych spotkaniach biznesowych.

Business Smart

Stylizacje biznesowe półformalne dopuszczają niewielkie kompromisy, ale wciąż pozostajemy w klasycznych stylizacjach biznesowych. Jest odpowiedni dla menedżerów, dyrektorów działów czy osób mających bezpośredni kontakt z klientem.

Business Casual

Styl Business Casual to połączenie eleganckich elementów stroju biznesowego z tymi mniej formalnymi. Można pozwolić sobie na dość swobodny dobór stroju, jednak nie należy zapominać, że jest to ubiór biurowy. Jest odpowiedni dla pracowników niższego szczebla lub osób, które nie mają kontaktu z klientem.

Moda biznesowa dla kobiet i mężczyzn

Zasady dress code, niezależnie od płci, pozostają niezmienne w wielu punktach:

  • ramiona powinny pozostać zakryte
  • strój powinien pozostać neutralny, bez kolorowych nadruków czy nawiązujący do określonej subkultury
  • ubranie powinno być dobrze dopasowane, ale nie obcisłe i podkreślające ciało
  • zarówno spodnie, jak i spódnice nie powinny być krótsze niż do kolan
  • obuwie powinno zakrywać palce

Strój biznesowy męski

Garnitur biznesowy w stylu formalnym powinien być klasyczny, ciemnoszary, granatowy lub jasnoszary i połączony ze stonowaną koszulą. Unikamy jednak typowego połączenia typu biała koszula i czarny garnitur. Dopiero w stylu półformalnym dopuszcza się więcej kolorów koszuli biznesowej, także wzorzystych. Największą swobodę oferuje styl casual: marynarkę możemy zastąpić modelem sportowym czy swetrem, klasyczną koszulę biznesową koszulką polo lub T-shirtem, a eleganckie buty mokasynami czy półeleganckimi półbutami.

Kobiecy styl biznesowy

Formalny strój biznesowy kobiecy dopuszcza tylko takie kolory jak czarny, szary, beżowy, granatowy, ciemnozielony i bordowy. Obowiązkowe są rajstopy. Obcasy nie mogą być wyższe niż 5-7 cm, w stylu półformalnym do 10 cm. Koszula biznesowa powinna być nieprześwitująca. Dopiero styl nieformalny dopuszcza brak okrycia wierzchniego, płaskie buty oraz ciemne dżinsy.