Effective Problem Solving — jakie narzędzia mamy do dyspozycji?

Effective Problem Solving

Spotykając się pod raz pierwszy z filozofią Lean, możemy czuć się przytłoczeni mnogością idei, narzędzi oraz metod. Nawet wybór odpowiedniego szkolenia może wydawać się skomplikowanym zadaniem. W dzisiejszym artykule postaramy się pokrótce przybliżyć, na czym polega EPS — Effective Problem Solving. Jakimi narzędziami dysponujemy, posługując się tą metodą?

Rozwiązywanie problemów jakościowych — do czego służy metoda 8D?

Napotykając się na różnego rodzaju problemy jakościowe, często największą trudność sprawia nam nie tyle tymczasowe zapobiegnięcie kryzysowi, ile wyeliminowanie problemu na stałe. W tym celu właśnie opracowano metodę 8D. Metoda składa się z ośmiu kroków i pozwala na dotarcie do samego sedna problemu. Efektem jest usunięcie pierwotnej przyczyny jego pojawiania się. Dokonując analizy, opieramy się na faktach, a nie opiniach, dlatego jest tak skuteczna. Lean Management wymaga zmiany w często przyjętym założeniu, że za błędy winę ponosi pracownik. Problem tkwi w procesie i to właśnie poprzez udoskonalenie działań zostanie on rozwiązany.

Jakimi narzędziami do analizy dysponujemy?

By na trwałe rozwiązać występujący problem i zapobiec jego występowaniu w przyszłości, należy prawidłowo zidentyfikować jego przyczynę. Aby to było możliwe, konieczna jest najpierw dogłębna analiza zdarzenia, a do jej przeprowadzenia niezbędne są odpowiednie narzędzia. W Effective Problem Solving mamy do dyspozycji wiele różnych metod, ale wśród najczęściej spotykanych wymienia się metodę 8D i towarzyszące jej metody 5WHY oraz diagram przyczynowo – skutkowy Ishikawa, dlatego często program szkolenia zawiera wszystkie te metody jednocześnie.

Jakie korzyści oferuje wdrożenie Effective Problem Solving w swoim przedsiębiorstwie?

Wbrew pozorom wprowadzenie w swojej firmie zorganizowanego rozwiązywania problemów jakościowych może mieć pozytywny wpływ zarówno na firmę, jak i na jej pracowników. Oprócz oczywistego efektu, jakim jest obniżenie kosztów produkcji poprzez usprawnienie całego procesu, wpływa to także mobilizująco na zespół. Rozwiązywanie problemów poprzez szczegółową analizę pokazuje pracownikom, że ukrywanie błędów nie przynosi dobrych skutków. Zarazem jednocześnie uczy, że problemy powoduje błędny sposób działania, a nie wina pojedynczego człowieka. Wdrożenie metodologii 8D pozwala także na eliminację trudności, które do tej pory wydawały się nie do przeskoczenia. W efekcie działa to pozytywnie na motywację zespołu.