O koncepcji Lean Manufacturing mówi się coraz więcej, a zwolenników szczupłego systemu produkcyjnego cały czas przybywa. O co chodzi w filozofii Lean Manufacturing? Czym Lean Manufacturing różni się od koncepcji Lean Management? Na te pytania, jak również, dlaczego warto rozważyć wdrożenie koncepcji Lean w swojej firmie, odpowiemy w dzisiejszym artykule.
Definicja Lean Manufacturing
Lean Manufacturing wywodzi się z Japonii, a dokładnie rzecz ujmując powstał na potrzeby Toyota Production System. Lean Manufacturing zakłada doskonalenie procesów produkcyjnych w taki sposób, by zminimalizować do minimum marnotrawstwo w firmie, nie tracąc przy tym wydajności produkcji, ani nie pogarszając jakości gotowego wyrobu. Sukces, jaki odniósł System Produkcyjny Toyoty, przyspieszył rozwój Lean Manufacturing i sprawił, że metody Lean stały się popularne na całym świecie i coraz więcej przedsiębiorstw produkcyjnych decyduje się na wprowadzanie Lean Manufacturing w swoim zarządzaniu procesami produkcyjnymi.
Co jeszcze jest ważne, to fakt, że plan wdrożenia Lean zakłada ciągłe doskonalenie procesów, a to działanie nigdy się nie kończy, bo nie istnieje proces, którego nie można ulepszyć. W szczupłej produkcji w doskonalenie systemów zarządzania zaangażowani są pracownicy na każdym stanowisku pracy.
Czym różnią się metody Lean Manufacturing od filozofii Lean Management? Tak naprawdę jedno wywodzi się z drugiego — Lean Management polega na takim wykorzystaniu zasad Lean Manufacturing, by dało się je zastosować do ulepszenia zarządzania przedsiębiorstwem o różnym profilu działalności, nie tylko na hali produkcyjnej.
Podstawowe narzędzia Lean Manufacturing
Celem wdrożenia Lean jest wyeliminowanie stat w firmie produkcyjnej. Jako najważniejsze narzędzia Lean pozwalające na wdrożenie systemu produkcyjnego Lean można wymienić:
- wdrożenie systemu TPM
- metodę 5S (optymalna organizacja stanowiska pracy)
- wprowadzenie systemu Kanban
- mapowanie strumienia wartości VSM
Efekty wdrożenia Lean. Co oferuje Lean Manufacturing?
Wprowadzenie systemu Lean oferuje szereg wymiernych korzyści. Przede wszystkim skrócenie czasu produkcji, pozwalające jednocześnie na poprawę jakości i wartości produktu. Do wdrożenia Lean Manufacturing nie potrzeba wiele. Z kolei szczupłe zarządzanie produkcją pozwala znacząco obniżyć koszty dzięki maksymalnemu wykorzystaniu potencjału pracowników i zasobów. Dzięki zastosowaniu zasad Lean poprawia się organizacja miejsca pracy. Kultura Lean Manufacturing przyczynia się nie tylko do polepszenia zarządzania przedsiębiorstwem, ale i do wzrostu motywacji oraz zaangażowania pracowników.
2 thoughts on “Lean Manufacturing – czym jest? Definicja i zasady”
Comments are closed.