Co to jest planowanie zasobów przedsiębiorstwa (ERP)?

wdrażanie systemu erp

Wraz z postępującą informatyzacją społeczeństwa, również w biznesie zaczęło pojawiać się coraz więcej rozwiązań przeznaczonych dla procesów biznesowych. Zintegrowany system informatyczny pozwala na efektywne zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa i skutecznie przetwarzanie informacji. W jakich dziedzinach funkcjonalności systemu ERP okażą się najbardziej przydatne?

Czym jest planowanie zasobów przedsiębiorstwa? Do czego służy system ERP?

ERP, czyli Enterprise Requirements Planning (po polsku planowanie zasobów przedsiębiorstwa), ma zadanie wspierać procesy zarządzania w przedsiębiorstwie. Nowoczesne systemy ERP pozwalają na wspomaganie zarządzania przedsiębiorstwem w wielu dziedzinach jak sprzedaż czy produkcja, ale głównie znajduje zastosowanie w zarządzaniu finansami. Dzięki wdrożeniu systemu i sprawnemu przepływowi danych i informacji zintegrowane systemy zarządzania ułatwiają podejmowanie decyzji, kontrolować na bieżąco kondycję firmy oraz zabezpieczyć informacje poprzez precyzowanie zakresu uprawnień poszczególnych użytkowników.

Czym charakteryzuje się system klasy ERP?

Każde oprogramowanie ERP powinno spełniać kilka wymagań, by móc być zaliczone jak oprogramowanie klasy ERP. Po pierwsze system planowania zasobów powinien uwzględniać wszystkie dziedziny działalności przedsiębiorstwa. Proces wdrożenia systemu powinien odbywać się stopniowo, dlatego konieczna jest budowa modułowa. Konstrukcja na bazie modułów pozwala także rozbudowywać system w razie potrzeby, łączyć go z systemami zewnętrznymi i dostosowywać jego funkcjonalności do potrzeb przedsiębiorstwa. O elastyczności systemu ERP świadczy również możliwość dostosowania go do różnych warunków organizacyjnych i różnorodnych obszarów działalności przedsiębiorstwa.

Większość systemów ERP posiada następujące funkcje:

  • zarządzanie magazynem i zapasami
  • system sprzedaży i obsługi klienta
  • zarządzenie zleceniami
  • planowanie i obsługa produkcji
  • HR (kadry i płace)
  • system zarządzania finansami (w tym księgowość)
  • logistyka, śledzenie dostaw

Jakie korzyści oferuje wdrożenie systemu ERP?

Wdrożenie ERP pozwala przede wszystkim usprawnić system zarządzania finansami, produkcją, logistyką czy zasobami ludzkimi oraz obsługą klienta. Wybierając system ERP jako metodę systemu planowania przedsiębiorstwa, firma szybko przekona się o pozytywnych skutkach takich jak lepsze wykorzystanie zasobów i ograniczenie ilości zapasów. Celem systemu ERP jest uprawnienie przepływu informacji w przedsiębiorstwie i jednocześnie ich uwiarygodnienie, a także ciągłe doskonalenie procesów.