Kim jest trener wewnętrzny i czym się zajmuje?

szkolenie prowadzone przez trenera wewnętrznego

Choć zatrudnianie na stałe trenerów w przedsiębiorstwie kojarzy się przede wszystkim z firmami szkoleniowymi, tak naprawdę trener wewnętrzny to cenny pracownik w każdej organizacji. Co należy do pracy trenera wewnętrznego? Jaką rolę odgrywa i czy warto w niego inwestować?

Trener wewnętrzny — kim jest?

Trener wewnętrzny odpowiada za prowadzenie szkoleń i instruktaży dla pracowników, zarówno nowych, jak i tych o dłuższym stażu. W przeciwieństwie do trenerów zewnętrznych angażowanych jedynie na jednorazowe szkolenia osoba na stanowisku trenera wewnętrznego jest pracownikiem firmy zatrudnionym na stałe. By zostać trenerem wewnętrznym, nie jest wymagany certyfikat specjalnej szkoły trenerów czy kursu. Jednak ukończenie szkolenia pozwoli się z pewnością przygotować lepiej do roli trenera.

Co należy do zakresu obowiązków?

Czym się zajmuje trener wewnętrzny? Do zadań trenera wewnętrznego nie należy wyłącznie prowadzenie i organizacja szkoleń w celu przekazywania wiedzy, choć z tym się najbardziej kojarzy ta praca. Trener wewnętrzny musi także prowadzić na bieżąco analizę kompetencji pracowników firmy. Jest odpowiedzialny za rozwój umiejętności, na które jest zapotrzebowanie w danej firmie.

Korzyści z pracy trenera wewnętrznego

Zatrudnianie trenera wewnętrznego ma sens nie tylko w firmach szkoleniowych. Osoba na tym stanowisku sprawdzi się w każdej większej firmie, gdzie cyklicznie przeprowadzania się szkolenia wewnętrzne o określonej tematyce. Zatrudnienie na stałe osoby na stanowisku trenera szkoleniowego jest wtedy rozwiązaniem o wiele bardziej ekonomicznym i mniej czasochłonnym niż poleganie na trenerze z zewnątrz. Trener wewnętrzny jako stały pracownik zna dobrze swoje miejsce pracy. Zależy mu osobiście na rozwoju kompetencji pracowników, ponieważ szkoli kolegów ze swojej firmy. Trener wewnętrzny często łączy swoje stanowisko z innym, dlatego łatwiej mu zaproponować rozwiązania dostosowane do potrzeb przedsiębiorstwa. Z kolei innym jest je łatwiej zaakceptować, niż gdyby przyszły narzucone z zewnątrz.

Posiadanie w miejscu pracy trenera wewnętrznego to także spore ułatwienie podczas prowadzenia rekrutacji wewnętrznych. Trener jest w stanie obiektywnie ocenić umiejętności pracowników i wskazać najlepszego kandydata na dane stanowisko.