Nie bez powodu mówi się, że „obraz jest wart więcej niż tysiąc słów”. Nawet bardziej złożone problemy można uprościć i przedstawić w sposób zrozumiały już na pierwszy rzut oka. Nic więc dziwnego, że wiele narzędzi szczupłego zarządzania stawia na wizualizację problemów. Jakie korzyści zapewnia wdrożenie zarządzania wizualnego w swojej firmie? Do czego możemy wykorzystać Visual Management?
Visual Management – na czym polega?
Narzędzie zarządzania wizualnego jest niczym nowym, ale jej najbardziej znanym zastosowaniem w czasach nowożytnych jest system produkcyjny Toyoty (TPS). Podsumowując, zarządzanie wizualne polega na posługiwaniu się znakami świetlnymi, graficznymi lub dźwiękowymi w celu wskazania prawidłowego przebiegu procesu, aktualnego stanu czy szybszego przekazywania informacji. Jako narzędzia wizualnego zarządzania możemy wymienić przedmioty codziennego użytku: drogowa sygnalizacja świetlna, znaki drogowe, wskaźniki i kontrolki np. na desce rozdzielczej w samochodzie. Przykładem zarządzania wizualnego jest także kontrola ruchu powietrza. Także, choć nie jesteśmy tego świadomi, wykorzystujemy zasady Visual Management praktycznie na każdym kroku. Dlaczego więc lekceważymy zarządzanie wizualne, jeśli chodzi o zasady zarządzania produkcją?
Korzyści z wprowadzenia wizualnego zarządzania w swojej firmie
Chociaż zasady zarządzania wizualnego w przypadku procesu produkcji mogą się początkowo wydawać zbędne, dostosowanie się do ich wymogów szybko zaowocuje szeregiem korzyści. Przede wszystkim, dzięki zarządzaniu wizualnemu możliwa jest optymalizacja organizacji stanowiska pracy, a co za tym idzie, obniżenie ryzyka pomyłek i błędów produkcyjnych. Oznakowania graficzne pomagają szybciej odszukać właściwe narzędzia i zwiększają bezpieczeństwo pracy. Procesy pracy są ustandaryzowane, dlatego stosunkowo łatwo jest wyłapać wszelkie odchylenia od normy, śledzić na bieżąco stan maszyn i zareagować odpowiednio wcześnie.
Stosowanie zarządzania wizualnego pomaga również szybciej i skuteczniej przekazywać informacje, często pokonując barierę językową. Ułatwia wdrożenie nowego pracownika w obowiązki i przyspiesza utrwalanie niezbędnych wiadomości.
Jak możemy wykorzystać zasady zarządzania wizualnego?
Visual Management powiązany jest z wieloma narzędziami Lean Management. Zarządzanie wizualne pozwala zarówno przekazywać istne informacje, jak i służy do przeprowadzenia analizy danych. Za pomocą tablicy wizualnego zarządzania możemy również zaprezentować, ile dzieli nas od realizacji zamierzonych celów.
Jednym z najczęściej spotykanych jest tablica Kanban, pozwalająca monitorować przepływ pracy. Do innych zastosowań wizualnych technik zarządzania możemy zaliczyć:
- strzałki i opisy
- lekcje jednopunktowe, zbudowane na zasadzie kontrastu (ŹLE -DOBRZE)
- zastosowanie kolorów (na przykład oznaczanie dobrych wyrobów zieloną etykietą, a braków czerwoną)
- instrukcje obrazkowe
- Andon (lampki ostrzegawcze)